قلم لمسی - شارژر فندکی - لامپ هوشمند - لامپ توالت فرنگی - رم ریدر - شارژر فندکی موبایل - گیرنده بلوتوث ماشین - خرید شارژر فندکی - چراغ سقف خودرو - دانگل وای فای - دانگل بلوتوث - otg آیفون - خرید دانگل بلوتوث - پایه نگهدارنده موبایل - هلدر موبایل - خرید هلدر موبایل -

آموزش امنیت بیشتر برای گوشی های آیفون

مهدی منصوریانمهدی منصوریان
893 بازدید

آموزش امنیت بیشتر برای گوشی های آیفون

 

مخفی کردن تصاویر، ویدیوها و انواع فایل ها در گوشی هوشمند کمک می کند حریم خصوصی مان را حفظ کنیم. گوشی های هوشمند همیشه در معرض سو استفاده دیگران قرار دارند، به همین دلیل باید در حفظ حریم خصوصی خود کوشا باشیم. اکنون با روش هایی به منظور افزایش امنیت گوشی های آیفون آشنا خواهیم شد.

برخی کاربران آسودگی در استفاده از گوشی هوشمندشان را ترجیح می دهند، به همین دلیل قفل صفحه نمایش آن را فعال نکرده و همچنین هیچ سد امنیتی بین تصاویر، ویدیوها، برنامه ها و فایل هایشان قرار نمی دهند. پس هر کسی که به گوشی دسترسی فیزیکی پیدا کند، به راحتی خواهد توانست تصاویر خصوصی آن ها را دیده و به دیتاهای اپلیکیشن های نصب شده درون آن دسترسی پیدا کند.

اگرچه امنیت گوشی های آیفون به صورت پیش فرض و با برخی قابلیت های سیستمی تامین شده است، اما باید به وسیله استفاده از راهکارها و ابزارهای جانبی، از حفظ حریم خصوصی اطمینان پیدا کنیم. یکی از این روش ها، بهره بردن از اپلیکیشن های Vault است.

نرم افزارهای مخفی کردن تصاویر
تعداد زیادی اپلیکیشن کاربردی برای مخفی کردن اطلاعات در اپ استور یافت می شود. برخی از این نرم افزارها بسیار هوشمندانه طراحی شده اند، به طوری که افراد واردشونده به حریم خصوصی شما، حتی اپلیکیشن مورد استفاده برای مخفی کردن سایر اطلاعات و برنامه ها را نیز پیدا نخواهند کرد تا بلکه در ادامه بخواهند آن را دست کاری کنند. به عنوان نمونه تعدادی از این نرم افزارها در لباس یک ماشین حساب ظاهر شده و آیکونی شبیه به آن دارند.

به عنوان برخی از نرم افزارهای آی او اسی برای مخفی کردن تصاویر و دیگر فایل ها باید به Vault ، Keepsafe و Private Photo Vault اشاره کرد. در آن ها می توان برای رمزگذاری از پسوردهای عددی و یا پیچیده مملو از کاراکترهای مختلف استفاده کرد، اما برای گوشی های دارای اسکنر اثر انگشت، امکان استفاده از این سد امنیتی نیز وجود دارد. از آنجایی که قرار است سه گوشی آیفون امسال نیز به فیس آیدی مجهز شوند، به زودی شاهد به روز شدن این دسته از برنامه ها و اضافه شدن پشتیبانی فیس آیدی به آن ها خواهیم بود. گفتنی است نرم افزارهای یاد شده رایگان هستند، مگر این که بخواهید از برخی ویژگی های منحصربه فرد آن ها همچون همگام سازی با فضای ابری استفاده کنید.

کاربرد برنامه های بالا از روی نامشان به خوبی مشخص است، اما با استفاده از Fake Calculator (قیمت ۳ دلار) و Secret Photo Album می توان حتی خود نرم افزار مخفی سازی فایل را نیز مخفی کرد. آن ها به ظاهر ماشین حساب هستند، اما در واقع عمل مخفی سازی را برایتان انجام می دهند. البته اپل به دلایلی مشغول حذف کردن این دسته از ابزارهای مخفی کردن تصاویر و فایل ها از اپ استور است.

غیر فعال سازی برخی قسمت های سیری
نمی توان برای افزایش امنیت گوشی های آیفون اپلیکیشن ها را مخفی کرد، اما می توان کاری کرد از فهرست پیشنهادهای سیری و همچنین نتایج جستجوها خارج شوند. Siri Suggestions جعبه کوچکی متشکل از اپلیکیشن های پیشنهاد شده است که در زمان پایین کشیدن باکس جستجو در هوم اسکرین آیفون ظاهر می شود.

بیشتر بدانید: میزان مصرف انرژی آی فون از یخچال بیشتر است
دستیار هوشمند سیری در زمان روشن بودن Siri Suggestions، بر اساس الگوهایی که طبق رفتار شما با اپلیکیشن های نصب شده برای خود ترسیم کرده است، در زمان های لازم پیشنهادهایی را ارائه می کند. استفاده از آن سبب صرفه جویی در وقت می شود، اما شاید دوست نداشته باشید همه چیز دم دست باشد.

برای خاموش کردن این قابلیت به مسیر Settings > Siri & Search رفته و تا رسیدن به اپلیکیشن مورد نظر اسکرول کنید. بر روی آن ضربه زده و سپس گزینه Search & Siri Suggestions را غیر فعال کنید. این کار دیتای اپلیکیشن و اسناد مربوط به آن را از فهرست جستجو حذف خواهد کرد. با خاموش کردن گزینه Show App، این اپلیکیشن به طور کامل از لیست پیشنهاد حذف می شود. از این پس دیگر نمی توانید بعد از ورود به منو، نام برنامه را جستجو کنید و مجبور به پیدا کردن آیکون نرم افزار و سپس لمس آن خواهید بود.

مخفی کردن خریدهای اپ استور و آیتونز
به وسیله مخفی کردن خریدهای پیشین خود، نمایش آن ها در دستگاه کنونی متوقف نشده و تنها از لیست نمایش داده شده در بخش Purchased اپ استور دیگر دستگاه های متصل به اپل آیدی شما حذف خواهند شد. این اتفاق برای اپلیکیشن های پولی و رایگان رخ می دهد.

برای مخفی کردن یک خرید به منظور افزایش حریم خصوصی و امنیت گوشی های آیفون وارد اپ استور شده و بر روی آیکون خود که در گوشه بالا و سمت راست قرار دارد، ضربه بزنید. وارد Purchased شده و سپس تا رسیدن به اپلیکیشن مورد نظر به منظور مخفی سازی خریدهای آن اسکرول کنید. کافی است انگشتتان را بر روی آن نگه داشته و سپس به سمت چپ بکشید تا مخفی شود. این برنامه از تاریخچه خریدهای شما حذف می شود و برای دانلود مجدد آن، مجبور به پشت سر گذاشتن مجدد فرآیند احراز هویت با استفاده از اطلاعات اپل آیدی خواهید بود.

برای این کار، به مسیر Settings > [نام شما] > iTunes & App Store رفته و بعد از لمس اپل آیدی، View Apple ID را لمس کنید. بعد از احراز هویت، لیست Hidden Purchases را زیر قسمت iTunes in the Cloud پیدا خواهید کرد.

قفل کردن متن ها

نوشته ها شما ممکن است حاوی اطلاعات خصوصی بسیار مهمی باشند، پس یکی از راهکارهای مهم افزایش امنیت گوشی های آیفون قفل گذاری بر روی آن ها است. اگر از اپلیکیشن Apple Notes استفاده می کنید، خواهید توانست تنها با یک لمس، هر یادداشت را در صورت نیاز قفل کنید.

یادداشت مورد نظرتان را پیدا کرده و بعد از نگه داشتن انگشتتان بر روی آن و کشیدن به سمت چپ، گزینه Lock را انتخاب کنید. در ادامه برای استفاده از نوت قفل شده باید با استفاده از فیس آیدی، تاچ آیدی و یا پسورد آیفون، احراز هویت کنید.

متاسفانه نمی توان از منوی Share آیتم هایی را به نوت های قفل شده اضافه کرد، چرا که گزینه ای به منظور باز کردن قفل آن ها پیش از انجام این فرآیند وجود ندارد. این تنها محدودیت قابلیت قفل گذاری Apple Notes محسوب می شود، چرا که باید در صورت نیاز، به طور مستمر قفل آن را باز کرده و مجددا آن را قفل کنید.

مخفی کردن عکس ها و ویدیوها
برای برخی کاربران، ویدیوها و مخصوصا عکس ها مهمترین چیزهایی هستند که باید از شر چشم بد دور بمانند! به همین دلیل برای بالا بردن امنیت گوشی های آیفون ابتدا به دنبال روش هایی برای مخفی سازی عکس ها و ویدیوها می گردند. خوشبختانه می توان عمل مخفی سازی را با استفاده از اپلیکیشن Photos انجام داد. با این کار، عکس ها از فهرست Moments اصلی حذف شده و در عوض، در فولدر Hidden تب Albums قرار می گیرند. فراموش نکنید این آلبوم قفل نبوده و دستیابی به آن چندان دشوار نیست، به همین دلیل عکس ها همچنان قابل دسترسی هستند.

متاسفانه در دسترس بودن پوشه آلبوم مخفی، خود سبب بروز مشکلاتی می شود، چرا که دیگران را تحریک می کند تا حتما آن را مشاهده کنند، گویا تصاویر بسیار مهمی درونشان وجود دارند که کاربر را به مخفی سازی آن ها تشویق کرده است! به عبارت دیگر، با استفاده از اپلیکیشن Photos عکس های شما غیر قابل دسترسی نمی شوند، بلکه نحوه دست پیدا کردن به آن ها کمی دشوارتر شده و شخص وارد شده به حریم خصوصی تان را مجبور به چند لمس بیشتر می کند.

برای مخفی سازی، ابتدا Camera Roll یا Moments را انتخاب کرده و سپس دکمه Share را لمس کنید. در لیست گزینه های نمایش داده شده، Hide را انتخاب کنید تا آن مورد مخفی شود.

مخفی کردن پیامک ها با iMessage
اپلیکیشن های پیام رسانی همچون تلگرام، رمزنگاری سرتاسری را به کاربران هدیه کرده و امکاناتی همچون پاک کردن خودکار پیام بعد از گذشت مدت زمانی مشخص و همچنین امکان رمزگذاری بر روی برنامه را در اختیار کاربران قرار می دهند. در مقایسه، قابلیت رمزنگاری سرتاسر در آی مسیج نیز دیده می شود، اما پیام ها درون آن قفل نشده و نمی توان زمانی برای پاک شدن خودکار برایشان تعریف کرد.

اما برای افزایش امنیت گوشی های آیفون می توان از روشی دیگر برای مخفی سازی متن پیامک ها استفاده کرد. در این روش نیز مجددا مخفی سازی به صورت کامل صورت نمی گیرد، بلکه همانند استفاده از برنامه Photos، فرد وارد شده به حریم خصوصی شما به زحمت می افتد. کافی است دکمه Send را لمس کرده و برای چند ثانیه نگه دارید و در ادامه گزینه Invisible Ink را انتخاب کنید. بعد از این، برای دیدن متن پیام، هم شما و هم دریافت کننده آن می بایست ابتدا بر روی پیام ضربه بزنید.

بعد از نمایش پیام، با گذشت چند ثانیه دوباره به حالت مخفی در خواهد آمد. پیام های مخفی شده با استفاده از Invisible Ink منقضی نمی شوند، اما مشکل اینجاست که فقط حین ارسال پیامک از آیفون به آیفون و یا اپل واچ کاربرد دارند، چرا که هم ارسال کننده و هم دریافت کننده باید دارای آی مسیج باشد.

افزایش ایمنی لاک اسکرین
در صورت بی توجهی، دستیار مجازی سیری و نوتیفیکیشن ها می توانند در چند ثانیه عدم حضور شما، مهمترین اطلاعاتتان را به دیگر افرادی که در اطراف گوشی قرار دارند لو بدهند. برای جلوگیری از این کار به مسیر Settings > Touch ID & Passcode رفته و یک مرتبه احراز هویت کنید. سپس به پایین اسکرول کرده و به بخش Allow Access When Locked برسید.

تمامی قسمت هایی که نمی خواهید در زمان قفل بودن گوشی نمایش داده شوند را غیر فعال کنید. فعال بودن این گزینه ها سبب می شوند بدون نیاز به باز کردن قفل گوشی به اطلاعات مهمی دست پیدا کنیم، اما این کار با امنیت گوشی های آیفون در تقابل است. به عنوان نمونه روشن بودن بودن گزینه دوم سبب می شود بدون نیاز به باز کردن قفل، نوتیفیکیشن های اخیر دریافت شده را ببینید.

با غیر فعال کردن امکان دسترسی به کنترل سنتر نیز به افزایش امنیت گوشی های آیفون کمک خواهید کرد، چرا که ابزارهای مهم زیادی در این بخش وجود دارد. یک سارق می تواند با دسترسی به گوشی شما، در صورت در دسترس بودن کنترل سنتر با وجود قفل بودن نمایشگر، آن را بر روی حالت آفلاین قرار بدهد.

دستیار سیری نیز همین وضعیت را دارد، چرا که قادر است به وسیله پاسخ دادن به برخی فرمان های صوتی، اطلاعات مهمی را درباره شما با وجود قفل بودن صفحه نمایش در اختیار دیگران قرار بدهد.

پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از نیاز به باز کردن قفل گوشی به صورت مستمر، گزینه Recent Notifications را روشن بگذارید. سپس به مسیر Settings > Notifications رفته و دسترسی ارسال اعلانیه در لاک اسکرین را برای برخی برنامه های خاص و دارای اطلاعات مهم همچون پیام رسان ها غیر فعال کنید.

پاک کردن اپلیکیشن های پیش فرض
مدت ها قبل می بایست بیشتر برنامه های پیش فرض، که متاسفانه کاربردی نیستند، را در یک فولدر جداگانه ریخته و سپس آن را در گوشه آخرین صفحه هوم اسکرین قرار می دادید تا دم دست نباشد. اما در آی او اس ۱۱ خوشبختانه قادر هستیم بیشتر نرم افزارهای پیش فرض آی او اس را همانند نرم افزارهای عادی حذف کنیم. انگشت خود را بر روی صفحه برنامه ها نگه دارید تا همه آیکون ها شروع به تکان خوردن کنند. سپس آیکون X را لمس کنید.

حذف کردن برنامه هایی که از آن ها استفاده نمی کنید، به طور مستقیم و غیر مستقیم به افزایش امنیت گوشی های آیفون کمک می کند. هر اپلیکیشن دارای دسترسی های خاصی بوده و ممکن است به اتصال به حساب های کاربری شما نیازمند باشد. این موارد، زمینه را برای به خطر افتادن حریم خصوصی فراهم می کنند.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
دسته بندی بلاگ
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

136+ محصولات
424+ سفارشات تکمیل شده
6331+ کاربران
134+ مطالب وبلاگ

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین پیشنهادها و تخفیف های ما زودتر از بقیه با خبر شوید!

انجمن کسب و کارهای اینترنتی

نمادهای ما

logo-samandehi
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت